Skip to content

SQL Server 2008 Linked Server Oluşturma

Bu tabi ki ev kullanıcılarından ziyade, ofis kullanıcılarının işine yarayacak bir şey ama, iki farklı sql sunucu arasında veya aynı sunucu üzerindeki farklı MSSQL instance’larında sorgu çalıştırmak zaman zaman gerekebiliyor. Bunun için MSSQL Server’ın bize sunduğu Linked Servers isimli bir hizmet var.

Bu işlem kısaca iki sunucunun birbirine bağlanması ve üzerlerindeki veritabanlarının aynı instance üzerindelermiş gibi kullanılmasını sağlıyor.

İlk olarak yapmamız gereken, sol taraftaki Object Explorer bölümünden Server Objects düğümünü genişletmek ve Linked Servers düğümüne sağ tıklayıp New Linked Servers seçeneğini seçmek.

Açılan pencerede Linked Server metin kutusuna bağlayacağımız sunucunun tam adını yazıyoruz. Eğer bir instance da mevcutsa onu yazıyoruz tabi. “sunucuadi\instanceadi” gibi. Eğer instance adı mevcut değilse sadece bağlayacağımız sunucunun adını yazmamamız yeterli.

Ardından en önemli kısma geçmek için sol taraftan Security sekmesine geliyoruz. Burada bağladığımız sunucuya ulaşmak için kullanacağımız kullanıcı hesabını seçeceğiz. Add butonuna tıkladığımızda sunucumuzdaki yerel kullanıcı hesaplarının listeleneceği bir açılır kutu gelecek. Şayet aynı sunucu üzerindeki instanceları bağlıyorsak veya yerel sunucumuzdaki kullanıcının aynısı uzakta da varsa impersonate seçeneğini seçmemiz gerekiyor. Eğer böyle bir durum söz konusu değilse yanına bağladığımız sunucunun MSSQL kullanıcı adı ve şifresini girmemiz gerekiyor. (Remote Login kısmına). Ardından da aşağıdaki seçeneklerden Be made using the login’s current security context’i veya Be made using this security context‘i seçebiliriz. İlkinde, bağlantı kurulamaması durumunda yerel kullanıcı hesabının yetkilerinin kullanılacağını bize söylüyor, eğer aynı sunucu üzerindeki farklı instanceler söz konusuysa bu olabilir. İkincisinde ise yine uzaktaki sunucuya ait bir yetkili kullanıcı adı ve şifresi girilmesi gerekiyor.

Tüm bunlar tamamlandıktan sonra OK butonuna basarak işlemi sonlandırıyoruz. Artık sorgularımızda [baglisunucuadi\varsainstanceadi].databaseadi.dbo.tabloadi şeklinde bağladığımız sunucudaki tablolarımıza ulaşabiliriz.

Sorularınız olursa yorum olarak yazabilirsiniz. İyi çalışmalar.

Published in.NETGenel

Be First to Comment

Leave a Reply