Skip to content

Quick Sequence Diagram Editor

Nesneye dayalı tasarım yaparken sınıfları statik olarak tasarlamak bir yere kadar yardım etse de direkt olarak implementasyona geçişte çok da büyük kolaylık sağlamamakta.

Bir UML şemasında sınıflar arasındaki ilişkileri net bir şekilde görebilmemize rağmen metotların çağrılma sıralarını ve program akışını kestiremeyiz. Burada da devreye SSD’ler giriyor.

Basit bir SSD yukarıdaki gibidir. Bu şemaya bakarak direkt olarak hangi sınıfın hangi metotlara sahip olduğunu ve bu metotların hangi sınıfların içinde çağrıldığını söyleyebiliriz. Örneğin, yukarıdaki SSD’nin sol tarafında kalan bölümün örnek kodu şu şekilde olabilir:

public class Customer
{
ATM teller;

teller.withdrawCash(acountnumber,amount);
}

public class ATM
{
public Money withdrawCash(String accountNumber, Money amount)
{

//buraya çeşitli kodlar gelecek.
return cash;
}
}

Şimdi gelelm bu yazının başlık ile asıl alakasına, bu SSD’leri çizmek görünen o ki öyle paint’te yapılacak iş değil. Vektörel çizim programları da pek iş görmez gibi. Bu durumda devreye Quick Sequence Diagram Editor giriyor.  Bu program yardımıyla oldukça kolay bir şekilde SSD çizebilirsiniz.

Program basit bir metin tabanlı dil ile kodlama yaparak şemayı çizmenizi sağlıyor. Şuradan  dilin EBNF’ine ulaşabilirsiniz. Şurada da basit bir örnek var.

Daha sonra vakit bulursam ben de yaptığım bir örneği koyarım. Esen kalın.

Published inBeni Kategorize EtmeNYP

Be First to Comment

Leave a Reply