Skip to content

Mühendislik Tamamlama Yalanı

“Teknik öğretmenlerin dikkatine, mühendislik diploması ayağınıza geldi. Yapı öğretmenleri, bilgisayar öğretmenleri mühendis yapılır. 100 TL’ye diploma verilir, hemen teslim edilir.”

Malumunuz son bir aydır ülkede gezi direnişi sürmekte ve bununla birlikte bir sürü yasa da meclisten sessiz sedasız geçmekte. Bu yasalardan biri de teknik öğretmenlere 100 TL karşılığında ortaokul düzeyinde bir sınavla mühendislik diploması verilmesinin önünü açan yasa.

Teknik öğretmenlik mezunu arkadaşlarım da belki de “mühendislik” ünvanı için bu yasanın arkasında durmaktalar, daha iyi iş fırsatları bulabileceklerini düşünüyorlar. Benim öğretmen arkadaşlarımdan ricam, şöyle bir durup düşünmeleri. Acaba bu düzenleme gerçekten onların lehine mi?

Öğretmenleri mühendis yapacağını iddia eden bu yasa, aslında devletin atayamadığı öğretmenleri özel sektörün kucağına atmasından başka bir şey değildir. İşsiz teknik öğretmenler, işsiz mühendislere dönüşecek, zaten yüzbinlerce mezun veren mühendislik fakültelerinin mezunlarına bir de teknik öğretmenler eklenecek ve dolayısıyla emeğin değeri daha da azalacak.

Bilgisayar kullanan gençler isteyen hükümetin, eğitim müfredatına bilimle uzaktan yakından alakası olmayan dersler koyarken, teknoloji derslerini bu kadar sınırlı tutması değil mi asıl problem sevgili öğretmen arkadaşlarım.

Bu yüzden sizlerden ricam, ünvan peşinde koşmak yerine öğretmenlik hakkınızın arkasında durun, öğretmenlere de ihtiyacımız var. Nasıl her mühendis öğretmenlik yapamaz ise her teknik öğretmen de öyle çat diye iki derse girip mühendislik yapamaz.

Umarım bu iş doğuracağı sonuçlar öngörülerek başlamadan son bulur. Sevgiler…

Published inGenel

Be First to Comment

Leave a Reply