Skip to content

Java’ya Giriş – IDE Kurulumu

Java, Sun firmasının 90’ların sonunda duyurduğu nesne yönelimli programlama dilidir. Bu kadar tarihi bilgi yeterli, merak edenler buradan java’nın öyküsüne ulaşabilirler.

Daha önceden C kodlamış arkadaşlar java’nın söz dizimine de hemen alışacaklardır. Zaten asıl zaman alıcı kısım nesne yönelimli paradigmaya alışmaktır. Bu paradigma benimsendikten sonra, java kullanan birisinin C# vb. bir dili yalayıp yutması birkaç ayını almaz.

Java dilinde yazılan kodlar derlendikten sonra direkt kullanılan işletim sistemi üzerinde çalışmaz. Kaynak kodlar .class uzantılı binary dosyalara dönüştürülür ve bu dosyalar JVM (Java Virtual Machine) üzerinde çalıştırılarak platformdan bağımsız bir hale gelir. Bu da yazılan bir Java kodunun hem Windows’ta, hem de Linux’te sıkıntısız çalışmasına olanak sağlar. Sadece işletim sistemine uygun Java sürümünün indirilip kurulması yeterlidir.

Java geliştirmeye başlamak için elzem olan tek unsur JDK (Java Development Kit)’dır. JDK’yı kurduktan sonra birkaç küçük ayar ile notepad ile yazdığımız bir java kodunu direkt derleyebiliriz. Tabi ki bugün dünyanın hiçbir yerinde yazılım geliştiricileri böyle bir külfeti taşımak istemez. Notepad yani sonuçta; insanın içini kararır bir kere. İşte bu yüzden “Inregrated Development Enviroment” (IDE) dediğimiz bazı yazılımlar üretilmiştir. Bu yazılımlar aracılığıyla vay derleyicisiydi yok JVM’siydi fazla kafa yormadan yazılımımızı geliştirebiliriz. Üstelik refactoring gibi birçok imkandan da yararlanabiliriz.

Bu kadar geyik yaptıktan sonra yavaş yavaş işin içine girelim. Benim sizlere önereceğim iki adet IDE var, Eclipse ve Netbeans. İkisinin de kendine göre güzellikleri var elbet, ben şahsen ikisini de yer yer kullanıyorum.

Eclipse kurulumu için Tahir Emre Kalaycı’nın şuradaki slaytlarından faydalanabilirsiniz. Kurulum ile ilgili sorularınızı yorum kısmından sorabilirsiniz.

Netbeans kurulumu ise daha kolay, başlangıç için şu linkteki paketlerden en baştakini indirmeniz yeterli. İlerde ihtiyaç halinde diğer modülleri eklenti olarak yükleyebilirsiniz. Java paketiyle beraber geliyor direkt olarak ide’yi kurup kodlamaya başlayabilirsiniz.

(Not: Eski bir sistem kullanıyorsanız Netbeans biraz yavaş çalışabilir.)

IDE’mizi kurduktan sonra hemen yeni bir proje oluşturup “Hello World” ile başlayalım.  Netbeans üzerinden anlatacağım lakin Eclipse’te de süreç benzer. File -> New-> New Project diyelim.

Açılan ekrandan Java Application’ı seçelim ve İleri diyelim.

Ardından çıkan ekranda sınıfımızın adına ve bu sınıfla ne yapacağımıza karar veriyoruz. Şayet Create Main Class seçeneğini işaretlersek sınıfımızda main metodu oluşturulur. Bu da demek olur ki, projemiz bu sınıftan çalışmaya başlatılacaktır. İleride nesne ve method çağırmalarımızı bu sınıfın main metodu içinden yapacağız. C’deki main’e benzetebilirsiniz genel olarak. Şayet o seçeneği seçmezsek sınıfımız proje içinde yer alacak herhangi bir sınıf olarak yer alır.


Biz hemen bir şeyler görmek için heyecanlandığımızdan main sınıfı oluşturuyoruz. İşte sonuna geldik. Programlamanın besmelesini yazdıralım ehehehe… Main sınıfımızın içine şu kodu yazıp üstteki yeşil Play tuşuna benzer ikona tıklayarak kodumuzu çalıştıralım.

[sourcecode language=”java”]
System.out.println("Merhaba Dünya");
[/sourcecode]

Bu method parametre olarak aldığı nesnenin toString() metodunu çağırıp çıkış birimine yazdırır ve imleci bir satır aşağıda bırakır. Tabi bu anlatım size şu an anlamsız gelmiş olabilir. Şimdilik sadece ekrana bir şey yazdırmak için kullandığımızı bilin yeterli.

Bir sonraki yazıda sınıf ve nesne oluşturmayı göreceğiz, görüşmek üzere.

Published inJava

Be First to Comment

Leave a Reply