Skip to content

Erasmus Stajı Nasıl Yapılır? – 5

Serimizin son yazısına gelmiş bulunmaktayız. Aslında işin en zor kısımlarını hallettik bile. Artık yapmamız gereken uçak biletimizi alıp günümüzü beklemek.

Staj hareketliliğinin öğrenim hareketliliğine göre küçük bir dezavantajı var, o da işlemlerinizi tamamlamak için nispeten daha az süreniz olması. Bu da tabi uçak biletinizi en erken 1-1,5 ay öncesinden alabilmeniz demek. Bu yüzden yol paranız biraz daha tuzlu geliyor.

Para işleri için birkaç seçeneğiniz var. Gittiğiniz ülkede hesap açıp swift yapabilirsiniz. Bankasına göre değişmekle birlikte 50 ile 100 lira arası sanıyorum ki bir swift ücreti alınıyor bu işlemde. Bunun dışında bazı bankaların yurt dışı ortaklarından komisyonsuz direkt olarak para çekebiliyorsunuz Türk Lirası hesabınızdan. Örneğin Yapı Kredi’nin UniCredit ile anlaşması var ve UniCredit ATM’lerinden komisyonsuz para çekimi yapabiliyorsunuz. Diğer ATM’lerden de işlem başına miktardan bağımsız 3 dolar gibi bir komisyon alıyor Tabi bir de bütün paranızı yanınızda getirme şansınız var ama bunu pek tavsiye etmiyorum tabi 🙂

Yazının buradan sonraki kısmı aslında daha çok Almanya’ya hatta direkt olarak Gießen’a gideceklerin işine yarayacak sanıyorum ki. Lakin yine de genel bir fikir edinme açısından başka yerlere gidiyorsanız da okuyabilirsiniz.

SunExpress’in direkt olarak İzmir – Frankfurt uçuşu var. 3 saat civarı sürmekte. Frankfurt’a indiğinizde pasaport kontrolünden sonra SkyLine isimli insansız trenler veya havalimanının servisleri aracılığı ile tren istasyonuna gitmeniz gerekiyor. Orada bolca Deutsche Bahn otomatı göreceksiniz. İlk kez kullanacak biri için otomatta yol bulmak biraz zor ama Türkçe dil seçeneği de olduğundan belki şansınızı denemek istersiniz. Onun dışında Reisezentrum’lardan da biletinizi İngilizce veya Almanca konuşurak direkt görevliden alabilirsiniz. 13,50 Euro karşılığında toplamda iki aktarma ile Gießen tren istasyonuna ulaşabiliyorsunuz. (Önce S-Bahn ile Frankfurt Hauptbahnhof ardından bir Regional Express ile hedefimize ulaşıyoruz.)

Almanya’da yaşayacaksanız, mevsimden bağımsız olarak yanınızda mutlaka bulundurmanız gereken şey yağmurluk. Zira günün hangi saatinde yağmur yağacak belli olmuyor. Onun dışında ülke zaten genel olarak müthiş bir şekilde yapılanmış. Raylı sistem, şehircilik gerçekten mükemmele yakın. Gießen nispeten ufak bir şehir olduğundan her yere yürüyerek gitmeniz mümkün. Staja başladığım ilk hafta yapacak bir şey olmadığından haritamızı alıp yürüye yürüye her yeri gezmiştik. Yine aynı şekilde bir haftasonu trene atlayıp bir şehre gittiğinizde de bir harita edinip rahatça yolunuzu bulabilirsiniz.

Stajer olduğumuz için öğrenci kartımız olamıyor orada. Dolayısıyla başta ücretsiz eyalet içi ulaşım olmak üzere birçok avantajdan yararlanamıyoruz. Ama THM sağolsun baya yardımcı oluyor.

Eğlence için çeşitli kafeler, pizza restoranları ve gece klüpleri mevcut. En olmadı yurtların mutfakları var. Grünberger ile Eichendorffing arasındaki orman yolundan geçmenin heyecanı da bambaşka tabi 🙂 Alkol inanılmaz ucuz, yemek namına pek bir şey yok. Döner yiyebilirsiniz bolca.

Ayrıca ırmağının akışına ara ara ölmek isteyenler için Türk marketleri de mevcut gidince zaten keşfedersiniz. Turgut Markt’taki Tosya pirincinin yerini hiçbir Alman pirinci tutamıyor. Geceleri ve pazar günleri açık olan tek yerin bir Türk marketi olması da şaşırtmıyor zaten.

Erasmus stajı her ne kadar tadını damağınızda bıraksa da yaşanmaya değer bir tecrübe. Şayet bu yazı dizisini buraya kadar dikkatle okuduysanız zaten niyetlisinizdir, bana da son olarak keyifli stajlar dilemek düşer. Sorularınız olursa yazıların altına yorum olarak belirtebilirsiniz.

 

Published inBeni Kategorize Etme

10 Comments

 1. Ece Ece

  biraz da staj nasıl geçti tam olarak ne iş verdiler, hangi firmada staj yaptın filan bahsedebilir misin acaba ?

  • Technische Hochschule Mittelhessen’da yaptım. Giessen’daki iki büyük üniversiteden biri. Daha çok pratiğe yönelik bir okul dolayısıyla çok fazla uygulama yapılıyor o yüzden bizim okulun öğrencileri çok fazla zorluk çekmiyor bizde de uygulama daha önde zira.

   Stajda biraz da yeteneklerine göre iş veriyorlar. Hocamız ilk geldiğimizde kod işlerine girmek ister misiniz yoksa daha sakin şeyler mi yapmak istersiniz diye sormuştu. Joomla! üzerinde geliştirme yapılıyor PHP5 ile webMedia grubunda biz de orada yaptık. Ben daha önceden satın aldıkları bir eklentideki dosyaları kendi yazdıkları bir eklentiye taşıyacak olan arayüzü geliştirdim o yazdıkları eklenti üzerine. Bunun dışında Model-View-Controller yaklaşımı, refactoring, reengineering ve birim test üzerine baya araştırma yapmam gerekti.

   Ofisteki elemanlarla çok iyi anlaştık baya vakit geçirdik beraber. Bizimle ilgilenen pröfesör de oldukça iyiydi hatta master için davet etti. İlk geldiğimiz gün tahtaya bir Almanya haritası çizip nerelere gitmemiz gerektiğini anlattı hatta hiç iş konuşmadan önce 😀

   Özetle oldukça güzeldi, her şekilde bir şeyler katıyor sana. Tabi teknik anlamda ne katacağı dediğim gibi biraz da sana bağlı.

   • Ece Ece

    Öncelikle cevap için çok teşekkürler detaylı bir şekilde uğraşıp yazmışsın ve son derece aydınlatıcı olmuş. Ben asp.net, ado.net ve c# üzerine çalışmak istiyorum. Senin gittiğin şirkette kullanıyorlarmıydı c# , asp.net filan ?? ve birde diyelim ki gerçekten zorlandın (ki ben kod yazmak konusunda pek hevesli değilim) yardımcı oluyorlarmı ??

    • Rica ederim lakin gittiğim yer şirket değil okul. Bunu neden özellikle söylüyorum, aynı zamanda akademik ortamı tanıma fırsatın da oluyor ve şirkete göre çalışma saatleri vs. daha esnek 😀

     Daha çok açık kaynak web uygulamaları üzerine çalışıyorlar ve PHP5 kullanıyorlar sanırım çok az da java. Kod konusunda da oldukça yardımcı oluyorlar tabi ama mutlaka senin de araştırıp üzerine düşmen lazım. Almanca biliyorsan daha iyi tabi ama İngilizce de biliyorlar elemanlar ellerinden geldiğince uğraşıyorlar. En azından döküman konusunda falan baya yönlendirmişlerdi zira her ne kadar kod yazabilsem de çalıştığımız framework yabancısı olduğum bir şeydi uğraşa uğraşa öğrendim, internette oldukça kaynak var.

 2. cansu cansu

  bilgiler için teşekkürler ben de hannover yakınlarında mimarlık ofisinde staj ayarladım.seyahat imkanları nasıl diğer avrupa ülkelerini gezme fırsatın oldu mu?

  • usimsek usimsek

   Bütçene ve gittiğin yerden izin alıp alamamana bağlı olarak değişir tabi ama diğer avrupa ülkelerini gezme imkanı oluyor tabi.

 3. cavidan cavidan

  merhaba bu yaz staj yapmak için en geç ne zaman başvurabiliyoruz, şu aralar başvurular başladı gibi bir mail aldım ama seneye için mi acaba?

  • usimsek usimsek

   Bu yaz içindir. Ege Üniversitesi’nde başvurular bitti, seçme dönemi başladı ama başka üniversitelerde nasıldır bilmiyorum. Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler birimini ile irtibata geçmeniz iyi olur.

 4. esin esin

  merhaba, niyet mektubu konusunda yardımcı olabilir misin

  • usimsek usimsek

   Merhaba,
   Niyet mektubu kabaca şu yapıya sahip olmalı.
   -Kendini tanıtma: İsim soyisim, okuduğun üniversite vs.
   -Staja başvurduğun yerin ya da çalışmak istediğin projenin konusuyla alakalı daha önce yaptığın işler.
   -Neden staj için özellikle başvurduğun kuruluşta çalışmak istediğine dair bir açıklama (karşı tarafı övmek kısaca 😀 )
   -kısa bir kapanış

   Kolay gelsin

Leave a Reply