Skip to content

Erasmus Stajı Nasıl Yapılır? – 4

Bugüne kadar yaptıklarımız aslında en kolay işlemlerdi. Stajda ders seçimi vs. gibi işlemler olmadığından yurtdışı ile olan işler nispeten daha rahat. Hatta Training Agreement’lar haricinde bölümdeki staj koordinatörünüzü hiç meşgul etmeden sizin dış ilişkiler ofisinizle ve gideceğiniz okulun dış ilişkiler ofisi ile işlemlerinizi halledebiliyorsunuz daha önce de bahsettiğim gibi. Kabul mektubunun posta ile ulaşması pasaportun gelmesi falan derken Mart ayının başında başlayan süreçte Nisan sonuna yaklaştık. Şimdi vize alacağız. Hangi ülkeye gideceğinize ve hangi ilden vizeyi alacağınıza göre bazı noktalarda değişiklik göstermek ile birlikte şayet şengen bölgesi ülkelerine gidiyorsanız genelde benzer uygulamalar gerçekleştiriliyor.

İzmir’deki Alman konsolosluğuna vize başvurusunda bulanabilmek için SVT diye bir firmadan telefon ile randevu almanız gerekiyor. Bu randevuyu alabilmek için de bankaya bir 23 Lira yatırmanız gerekiyor. Evet telefonla aramak için 23 TL bayılıyorsunuz böyle acayip bir olay var. Ayrıntılı bilgiyi şuradan alabilirsiniz. Randevunuzu alırken yanınızda mutlaka pasaportunuz ve kağıt kalem olsun. SVT’deki görevli size gereken belgeleri söyleyecek ve mail adresinize de yollayacak isterseniz. Ben yine de aşağı yukarı gereken şeyleri yazayım bilgi olması açısından:

 •  60 EURO- (Şayet ERASMUS öğrencisi olduğunuzu belgelersiniz bu parayı almıyorlar. O yüzden mutlaka ERASMUS öğrencisi olduğunuza dair üzerinde burs miktarınızın yazdığı İngilizce yazıyı yanınızda getirin. Ayrıca ziyaret amacınız ile ilgili her türlü soruya “ERASMUS Stajı” demeyi unutmayın. Ben yine de her ihtimale karşı 60 Euro’yu yanımda götürmüştüm, almadılar, onu da yol harçlığı yaptım giderken)
 • En az bir yil gecerli (imzali)T.C. Pasaportu. Pasaport 10 yildan eski olmamali ve en az iki bos sayfasi olmali. (Pasaportunuz vizenizin bitişinden sonra da en az 3 ay geçerli olmalı)
 • 3 adet biyometrik ozeliklere uygun vesikalik resim (6 aydan eski ve bilgisayar baskisi olmamali). (Alman ya da Türk biyometriği farketmiyor)
 • (Uzun sureli basvuru formu ).Alman dilinde eksiksiz olarak doldurulmus ve basvuru sahibinin kendisi tarafindan imzalanmis iki adet basvuru formu + İkamet Kanunu’nun 55. maddesine gore gerekli ek belge (bu belge Vize Bolumunden ucretsiz olarak temin edilebilir ya da internet sayfamizdan indirilebilir). (Bunların ikisi aynı belge iki tane dolduruyorsunuz yanlış hatırlamıyorsam aynısından. Dört sayfalık bir form toplamda.)
 • Turkiye Cumhurriyeti Nufus Cuzdani. (Döndükten sonra üç ay geç… ehehe şaka şaka.. Ama fotoğrafınız eskiyse yeniletmenize iyi olur)
 • Tam Tekmil Vukuatli nufus kayit ornegi.Nufus kayit orneginde ozellikle”Dusunceler ” bolumunde eksiksiz doldurulmus olduguna ,anne – baba ,tum kardes ve cocuklarin belirtili olduguna lutfen dikkat ediniz . (Alma Başkonsolosluğu’na verilmek üzere diye alırsanız sorun olmaz.)
 • Vize verildikten sonra en az 30.000 EURO teminatli ve tum Sengen ulkelerinde gecerli yurtdisi saglik sigortasi yaptirilmali. (Zaten stajınız toplamda 90-92 gün olacağı için bu sigorta sayesinde Almanya’da ayrıca sigorta yaptırmanıza gerek kalmıyor. Aksigorta en uygun fiyatlıydı ben yaptırdığımda 3 aylık toplam 70 liradan biraz azdı. İngilizce poliçe almayı da unutmayın. Şengen ülkelerinde geçerli seyahat sağlık sigortası derseniz verirler.)
 • Turkiye’de alinan bursa iliskin belge ( burs miktari belirtili olmali ) (Bu da ingilizce olarak okuldan aldığınız vize belgesi işte)
 • Turkiye’deki universiteden Erasmus programina katilicagina dair teyit yazisi. (Bir üstteki belge ile aynı.)
 • Almanya’daki universiteden Erasmus programina katilicagina dair teyit yazisi. (Gideceğiniz okuldan aldığınız kabul mektubunun orjinali)

Şimdi gelelim en cıfcıflı kısma, maddi durum kanıtı. Türkiye’ye vize uygulayan tüm Avrupa ülkeleri onların belirlediği asgari bir aylık tutarı karşılayabileceğinize dair kanıt istiyorlar vizede. Vize alırken en önemli noktalardan biri bu. Bu işlem için iki seçeneğiniz var.

 1. Bloke HesapBloke hesap, bazı Avrupa ülkelerinde bulunan bir hesap türü.  Vizeye başvurmadan önce, alacağınız aylık burs ile asgari tutar arasında kalan miktarı kalış sürenizle çarpıp toplam tutarı gideceğiniz ülkede açacağınız bir bloke hesaba yatırmanız gerekiyor. O para siz gidene kadar orada bekliyor ve gittiğinizde her ay belirli bir miktarı banka tarafından serbest bırakılıyor. Örneğin Almanya’ya gidecek bir ERASMUS öğrencisinin aylık alacağı burs 425 Euro. Almanya’nın şart koştuğu meblağ ise aylık 659 euro. Bu durumda üç ay Almanya’da kalacak bir öğrencinin 234*3=702 Euro’luk bir miktarı açtırdığı bloke hesaba yatırıp Dekontunu vize başvurusuna getirmesi gerekiyor.
 2. TaahütnameBu biraz daha rahat bir yol. Ebeveynlerinizden birinin notere gidip işte şu TC. Kimlik numaralı şurada öğrenci oğlumun/kızımın Almanya’nın şu şehrindeki şu kurumunda yapacağı stajında Almanya Federal Hükümeti’nin zorunlu tuttuğu meblağdan Erasmus bursunu çıkardığımızda kalan şu kadarlık miktarı her ay karşılayacağımı taahhüt ederim gibi bir şey. Bu belge taahhüt edilen miktara göre 80 ila 120 lira arası değişiyor.  Bu belge ile birlikte vize başvurunuza ailenizin ekonomik gücünü gösteren maaş bordrosu tarzı belgeleri de götürmeniz iyi olur. Ama fazla abartmanıza gerek yok. Benden sadece taahhütnameyi almışlardı mesela diğer hesap dökümlerini falan geri vermişlerdi.

  Bildiğim kadarıyla Hollanda ve Belçika bloke hesabı zorunlu tutuyor. (Yanlışsam düzeltin.) Almanya’ya gidecekler için güzel haber, biz İzmir’deki konsolosluğa bizzat gidip sorduğumuzda ERASMUS öğrencileri için 2. şıkta anlattıklarımın yeterli olacağını söylediler biz de öyle aldık zaten vizemizi.

  Bu arada her belgenin orjinalini ve iki adet fotokopisini istemişlerdi bizden.

  Randevumuzu aldık. Büyük ihtimalle en erken bir iki hafta sonrasına verecekleri için belgeleri toplamak için de yeterli vaktiniz olur merak etmeyin. Vize işi randevusuydu almasıydı derken 3 4 haftayı bulan bir iş. O yüzden bundan önceki adımları ne kadar hızlı yaparsanız o kadar iyi.

  Randevu günü geldiğinde konsolosluğa randevumuzdan yarım saat önce gidiyoruz. Saati gelenleri sırayla alıyorlar. İçerde işlemler 5 dk bile sürmüyor. Belgelerinizi orjinaller, 1. fotokopiler, 2. fotokopiler diye ayırırsanız zaman kazanırsınız. Başvurunuzu yaptıktan sonra vizeyi alıp almadığınızı söylemiyorlar tabi. İsterseniz internet sitesinden takip edip vizenizin çıktığı gün gidip elden alabilirsiniz isterseniz de 10-20 lira arası bir ücret ile evinize kargo ile göndertebilirsiniz. Benim vizem 3 günde geldi. Ama 1 ayda gelen de duydum.

  Son olarak, İzmir Alman Başkonsolosluğu Halkapınar’dan 169’a bindiğinizde son durakta. Yol 1 saat civarı sürüyor. Öncesi gece ödev yetiştirip hiç uyumamıştı valla otobüsteki o uyku ilaç gibi geldi.

  Sonraki ve son yazımızda uçak biletimizi alıp son işlemlerimizi yapacağız. Görüşmek üzere.

Published inBeni Kategorize Etme

2 Comments

 1. Ecem Ecem

  Vize işlemlerinde götüreceğim belgelerde training agreement belgesinin ıslak imzalı ve mühürlü olması gerekiyor değil mi? Yani konsolosluk tarayıcıdan alınmış şekilde kabul etmez değil mi? Çok teşekkür ederim şimdiden.

  • usimsek usimsek

   Konsolosluk görevlisine göre dahi değişmek ile birlikte bir noktada mutlaka ıslak imza isteyeceklerdir.

Leave a Reply