Skip to content

Erasmus Stajı Nasıl Yapılır? – 3

Tekrar merhabalar, yarın yola çıkacağım için yazı dizisine bir süre devam edemeyebileceğimi düşünüp bir yazı daha yazayım dedim.

En son pasaport ve vize yazılarımızı almıştık. Pasaport alma işlemi sanıldığı kadar zor bir işlem değil. http://www.epasaport.gov.tr/basvuru/belgeler.aspx buradaki sihirbazı kullanarak alacağınız pasaport türüne göre hangi belgeleri götüreceğinizi öğrenebilirsiniz. Fakat bordo pasaport için (umuma mahsus) gereken belgeleri yazayım; 67,5 liralık defter bedelini yatırdığınıza dair banka dekontu. Garanti Bankası’ndan yatırmıştım ben ama Ziraat falan da alıyor bildiğim kadarıyla. Bunun dışında 2 adet biyometrik fotoğraf (6 aydan eski olmayacak), varsa eski pasaportlarınız ve son olarak da nüfus cüzdanınızın aslı. Defter bedeli yanında pasaport harcı da var ama biz 1 yıllık pasaportu ücretsiz almak adına okuldan yazı aldığımızdan o meblayı ödemiyoruz.

Yalnız unutmadan ekleyeyim, pasaport harcını ödememek için aldığımız belgeyi direkt kullanamıyoruz önce vergi dairesinden damgalatmak gerekiyor. Nedenini bilmiyorum ama o da zor bir işlem değil. Ben tüm işlemlerimi Bornova’da yaptığımdan, vergi dairesinin ve ilçe emniyet müdürlüğünün dipdibe olması işimi kolaylaştırdı. Vergi dairesinde danışmaya sorun artık bu pasaport belgesini nereye damgalatıyoruz diye o sizi yönlendirir.

Damgalı harçsız pasaport belgemizi ve yukarıda belirttiğim diğer evrakları alıp doğru harçsız pasaport yazımızın ithaf edildiği ilçe emniyet müdürlüğünün yolunu tutuyoruz. Bornova’da parmak izi hemen girişte alınıyor. Parmak izimizi verdikten sonra yukarı çıkıp pasaport işlerine gidiyoruz. Belgelerimizi teslim ediyoruz ve yaklaşık 10 dakikada işlemlerimizi bitiriyoruz.

Bornova ilçe emniyeti randevusuz çalışıyor ama her yer böyle değil. O yüzden başvurunuzu yapacağınız yerin randevulu çalışıp çalışmadığını http://www.epasaport.gov.tr/ adresinden öğrenin.

Benim pasaportum 6 gün içinde gelmişti. Lakin şu an bildiğim kadarıyla pasaport ihalelerinin iptal olmasından dolayı 40 günü buluyor. Herhalde önümüzdeki yıl düzelir.

Pasaportunuzu beklerken hibenizin yatacağı bankadan bir TL bir de Euro hesabı açtırabilirsiniz. Bu konuda ayrıntılı bilgiyi de yine dış ilişkiler ofisinden alabilirsiniz.

Pasaportumuz elimize ulaşıyor. Ağırca biraz. Şimdi sırada en çetrefilli şey olan vize var. Onunla uğraşacağız önümüzdeki yazımızda.

Published inBeni Kategorize Etme

4 Comments

 1. merve merve

  Hizmet pasaportu hakkında bilginiz var mı acaba?

  • usimsek usimsek

   Başvurduğum dönemde yoktu lakin ekşisözlük’te hizmet pasaportuna başvurulabileceğini duydum. Lakin seyahat tarihinizden en çok 25 gün önce başvurabiliyorsunuz. Bence hizmet pasaportu ile ilgili sorularınıza en iyi okulunuzun dış ilişkiler bölümü veya bağlı bulunduğunuz ilçe emniyet müdürlüğü verebilir. Lakin dediğim gibi hizmet pasaportu ile gidebileceğinize dair bir şeyler okumuştum.

 2. merve merve

  Pekala,çok teşekkür ettim blog çok aydınlatıcı oldu,bir çok not aldım 🙂 iyi akşamlar (:

Leave a Reply