Skip to content

Erasmus Stajı Nasıl Yapılır? – 2

İlk yazımızda Erasmus koordinatörümüz aracılığıyla iletişime geçtiğimiz bizi ağırlayacak kurumdan kabul yazısını almıştık. Bu arada Dış İlişkiler Ofisi’mizin yerini de öğrendik.

Daha hala yolun başındayız. Şimdi doğruca öğrenci işlerine gidiyorsunuz oradan hemen İngilizce bir transkript alıyorsunuz. Bazı kurumlar kabul mektubu yollamadan önce CV ve transkript istiyorlar, bu yüzden zaten elinizde bir transkript varsa o da olur. Transkriptimiz ve kabul mektbumuzu alıp dış ilişkilerin yolunu tutuyoruz. Burada bizim işlemlerimiz ile ilgilenen bir görevli olacak. Belgelerinizi vs. o toplayacak gereken bilgileri o verecek. Erasmus işlemlerinizi yürütecek görevliyle iyi anlaşın. Zira özellikle stajda ders seçim işlemleri vs. olmadığı için işlemleriniz büyük ölçüde dış ilişkilerle gerçekleşecek.

Şimdi kabul belgenizin en azından renkli çıktısını ve transkriptinizi teslim ettiniz, size orada ufak tefek belgeler doldurup adınıza bir dosya açıyorlar ve bazı formlar veriyorlar. Bu formlardan biri öğrenci bilgi formu çok önemli değil ama yine de doldurmanız gerekiyor. Diğeri de Training Agreement dediğimi belge. Bu belge sizin, bölümünüzdeki koordinatörünüzün ve gideceğiniz kurumdaki koordinatörün imzalayacağı üçlü bir anlaşma. Stajda neler yapacağınız yazıyor bu belgede. Bu belgeyi işlerin hızlanması açısından hem doldurup taratıp mail ile hem de posta ile karşı tarafa yollayın. Almanya’ya PTT ile 5 lira civarı bir meblaya yollayabiliyorsunuz 6 gün ila 15 gün arasında bir sürede karşıya ulaştırıyorlar bence gayet makul. Bu belge de yine işlemlerin yürümesi açısından mailden renkli çıktı alınarak imzalanıp dış ilişkilere temsil edilebilir. Üç tarafın da imzalamış olması önemli. Daha sonra orjinalini vereceksiniz tüm bu belgelerin  dış ilişkilere. Dolayısıyla kabul belgenizin de orjinalini posta ile istemeyi unutmayın.

Neyse efendim, biz bu belgeleri falan topladık. TA’yı da verdik. Ama durun daha bitmedi. Şimdi ilk defa pasaport çıkaracaksınız ya da pasaportunuzu uzatacaksanız 1 yıllık pasaportu ücretsiz alma hakkınız var. Bunun için size bir yazı veriliyor dış ilişkilerden. Bunun yanında bir de ingilizce bir vize yazısı verilecek, orada da Erasmus öğrencisi olduğunuz ve alacağınız bursun miktarı yazıyor. Bu vize alırken ibraz edeceğiniz bir belge.

Pasaport ve vize yazılarımızı aldığımıza göre bir sonraki yazı da artık pasaport işlemlerimize başlayabiliriz.

Published inBeni Kategorize Etme

Be First to Comment

Leave a Reply