Skip to content

ERASMUS Stajı nasıl yapılır? – 1

ERASMUS değişim programlarının ne olduğunu az çok herkes biliyordur. Öğrenim hareketliliği yani okumak için gittiğiniz kolu hakkında internette, çevrenizde birçok bilgi mevcut lakin iş staj konusuna gelince doğru bilgiyi bulmak çok kolay olmuyor. Ben de, benden sonrakiler çektiğim zorlukları çekmesinler diye böyle ufak bir yazı dizisi yayınlamaya karar verdim. Bir aksilik olmaz ise 1 Temmuz’dan sonra da staj anılarımı yazmaya devam ederim.

İlk olarak karar vermeniz gerekiyor tabi. Daha önce ERASMUS öğrenim hareketliliğine katılmanız staja da katılmanıza engel değil. Lakin okullar genelde daha önce bu programa katılmış olanların önceliğini düşürüyor. Kendi okulunuza ait bir yıl sınırlaması da olabilir örneğin sadece 3. sınıfın yazında gidilebilmesi gibi, bunu da okulunuzun Dış İlişkiler Ofisi ile konuşmanız gerekiyor.

Kararınızı verdikten sonra başvuruları bekliyorsunuz. Genelde ikinci dönemin başında olur. Yazılı başvurunuzu yaptıktan sonra bir adet ingilizce yeterlilik sınavına giriyorsunuz. Bu sınavı da geçtikten sonra sözlü bir dil mülakatı var çok fantastik şeyler sormazlar, günlük konuşmayı az çok kotarabiliyor musunuz diye bakıyorlar olayı bu.

Yazılı ve sözlü dil sınavlarından aldığınız puan ile not ortalamanız birlikte değerlendiriliyor ve adaylar sıralanıyor. Kontenjanlar dahilinde tercih ettiğiniz kurumlara yaz stajı için gitmeye hak kazanıyorsunuz ya da kontenjan dışında kalıp boynunuzu büküyorsunuz.

Her ne kadar öğrenimin aksine staj hareketliliğinde staj yapılacak kurumun öğrenciye bırakılacağı söylense de   genelde okulunuz bu işte de yardımcı oluyor size mesela biz öyle gidiyoruz yine anlaşmalı bir yüksekokulda yapacağız Almanya’da. Fakat yine de kurumunuzu kendiniz ayarlama şansınız da var. Mutlaka bir eğitim kurumu olmak zorunda değil bir şirket de olabilir.

Gideceğiniz ülke ve kurumu belirledikten sonra ve kurum ile de anlaştıktan sonra tabi ki size bir davet mektubu göndermelerini rica ediyorsunuz. Bu mektupta ERASMUS teriminin geçmesi çok önemli çünkü Alman konsolosluğu örneğin, ERASMUS öğrencilerinden vize ücreti almıyor. 60 € da yol harçlığınız oluyor böylece. Davet mektubunuzda geçmiyorsa bile mutlaka ERASMUS öğrencisi olduğunuzu bir şekilde belgelemeniz gerekiyor. Bu konuya daha sonra döneceğiz.

Davet mektubunuzu almanızın ardından yapacaklarınıza bir sonraki yazıda değineceğim, bitirmeden işin maddi boyutuna da biraz girmek istiyorum.

Ulusal ajans size bir miktar hibe verecek, ülkelere göre değişmekte bu. Bazı ülkelerde giden arkadaşlar hibeden para bile artırabildiler, ama genelde mutlaka sizin de ekstradan bir harcama yapmanız gerekecektir. Bu konuyu iyi değerlendirin, ailenizle oturup konuşun. Bu maddi konular tamamen gittiğiniz ülkenin para biriminin euro ve türk lirası karşısındaki değerine bağlı. Orada maddi işleri nasıl yürütebileceğinizi de yine ilerleyen yazılarda aktarmaya çalışacağım.

Şimdilik davet mektubunuz elinizde. Siz yavaştan okulunuzdaki Dış İlişkiler Ofisi’nin yerini öğrenmeye başlayın. Bir sonraki yazıda görüşürüz.

Published inBeni Kategorize Etme

14 Comments

 1. […] süreci başlamadan önce yapmanız gerekenler ve “başınıza” gelebilecek olanları buradan öğrenebilirsiniz. Sevgili Umutcan’a bu bilgileri böylesine özenli derlediği için […]

 2. Göknur Göknur

  Merhaba
  Ben de bu akşam staj hareketliliğine hak kazandığımı öğrendim ama beklemediğim için tam bir süpriz oldu ve hiçbir detayı bilmiyorum.
  Şuan için cevabını henüz net öğrenemediğim bir soru : Ülkeyi öğrenim hareketindeki gibi okul mu belirliyor yoksa biz Avrupa’da olması kaydıyla istediğimiz ülkeyi seçebiliyor muyuz ?
  Bu konuda aydınlatırsanız çok sevinirim, şimdiden teşekkürler 🙂

  • usimsek usimsek

   Merhabalar,

   Bazı üniversiteler gidilebilecek okullar ve kuruluşlar konusunda seçenek sunuyorlar çeşitli anlaşmalar dahilinde. Fakat arzu edersen kendi imkanlarınla da kurum ve kuruluşlarla irtibata geçip staj yeri ayarlayabilirsin.

   Başarılar

 3. feray feray

  Merhaba.
  Bir sorum olacak. Gidilecek ülkeyi,kurumu ayarladık diyelim. Fakat kendi okulumuzla anlasmalı olmayan yerlerden. Yine de bu hibeden yararlanabiliyor muyuz ?

  • usimsek usimsek

   Geç cevap için öncelikle özür dilerim.

   Bildiğim kadarıyla evet. Bulduğunuz kurumdan bir kabul belgesi almanız gerekiyor yine de. Ayrıntılı bilgiyi dış ilişkiler ofisinizden alabilirsiniz.

 4. melodia melodia

  Merhaba, aydınlatıcı bilgileriniz için teşekkürler. Erasmus stajıyla ispanya/madrid’e gitmeyi düşünüyorum. Kalacak yer olarak ne önerirsiniz.Madrid malum pahalı ev kirası en az 800-1000 € , kardeşimle gitmeyi düşünüyoruz. Uzun dönemli hostellerde kalınabilir mi? Bu konuda ne düşünüyorsunuz, teşekkürler…

  • usimsek usimsek

   Basit bir hesap yapalım.

   Şayet ev kiralarsanız yaklaşık 30 Euro gibi bir günlük ücret sadece konaklamaya veriyorsunuz, bunun yanında faturalar ve yan harcamalar da mutlaka olacaktır. Bu mantıkla düşünerek daha uygun hosteller bulabilirsiniz. Tabi hostellerin kalabalık ve özel hayat konusunda sıkıntılı yerler olduğunu unutmayın.
   Şayet bir öğrenci yurdunda kalma imkanınız varsa, en uygunu o olacaktır. ERASMUS progrmına dahil olduğunuz için üniversiteler böyle imkanlar sunabilir. Ama anladığım kadarıyla bir üniversiteye değil, özel bir şirkete gidiyorsunuz. O zaman bu noktada işiniz daha zor tabi ki.

   Umarım keyifli bir staj geçirirsiniz.

 5. Mira Mira

  Ege Üniversitesi’nden başvuracağım bende ancak şunun ayrımını yapamadım tam. Eğitim Anlaşması (Training Agreement) ve Kalite Taahüdü (Quality Commitment) dedikleri belgelerin karşı okula gönderilmesi gibi prosedürleri imzalamaları vb şeyleri yapılacak olan dil sınavından önce mi gerçekleştireceğiz sonra mı? Çok teşekkür ediyorum.

  • usimsek usimsek

   Merhabalar,

   Bu dediğiniz işlemler staj öğrencisi olmaya hak kazandıktan sonra yapılacak şeyler, dolayısıyla dil sınavından vs. sonra olacak.

   Ayrıntılı bilgiyi rektörlük içinde bulunan (50. yıl köşkü) Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Şube Müdürlüğü’nden alabilirsiniz.

   Başarılar

 6. Mira Mira

  Tüm başvurular yani vize alımı dahil kaç tane imzalı mühürlü kabul mektubu kullandınız. Yani ben hocadan iki tane istesem hata mı yapmış olurum? Bİr tane istemek daha mı uygun olur? Çok teşekkür ediyorum.

  • usimsek usimsek

   Ben iki tane almıştım sanırım birini okula birini de konsolosluğa vermek için. İki tane yollamalarını isteyebilirsiniz aynı zarfta.

 7. EMRE TUNA EMRE TUNA

  Bundan sonra Erasmus yapanlar, stajı en fazla 3 ay yapacakmış. Böyle bi duyum aldım. Bu doğru mudur?

  • usimsek usimsek

   Böyle bir duyum almadım ben. Dış ilişkiler büronuzla irtibata geçmeniz en doğrusu olur.

 8. Ali Ali

  1-Merhaba 3.sınıf ara döneminde yapacağım başvuru, eğer kazanırsam 4.sınıfın yazında mı hak veriyor? Ve gidilecek aylar sabit mi yoksa bize mi bağlı oluyor?

  2-Eğer okulun anlaştığı bir kurum yoksa psikolojik danışmanlık alanı için nasıl-nereden staj yeri bulabilirim?

Leave a Reply