Skip to content

Android: Emülatör İşkencesine Son

Peşin not: Aşağıdaki anlatım bilgisayarında eclipse ve android sdk kurulu kullanıcılar içindir. Yakın zamanda bunların kurulumunu da anlatacağım vakit bulursam.

Android için uygulama geliştirmeye başladıktan sonra hevesi kırılanlara sorarsınız bunun sebebinin büyük ölçüde AVD üzerinden eklenen emülatörün aşırı yavaşlığı olduğunu söyleyeceklerdir. Ekrana sadece bir cümle yazdıracak programın üç dakikada açılması insanı çileden çıkarıyor.

Peki size Android uygulamalarınızı notepad açar gibi hızlıca deneyebileceğinizi söylesem? VirtualBox ve uygun bir Android dağıtımıyla bu mümkün.

İlk olarak, şayet bilgisayarımızda yüklü değilse gidip asıl işletim sistemimize (host) uygun VirtualBox kurulumunu indiriyoruz. Programı kurup açtıktan sonra;

  1. Yeni’ye basın.
  2. Bir isim girdikten sonra üstteki açılır listeden Linux’u, alttakinden de Other Linux’u seçin.
  3. Sanal işletim sisteminize vereceğiniz RAM miktarını belirleyin. 1024 MB yeter de artar.
  4. Depolama alanı için de dinamik 1 ya da 2 GB’lık bir alan yeterli.

.vdi uzantılı yeni sanal hard diskimiz de oluştuktan sonra bilgisayarımız hazır. Şimdi kuracağımız Android işletim sisteminin iso’sunu indirmeye geldi sıra.

http://android-x86.googlecode.com/files/android-x86-2.3-RC1-eeepc.iso adresinden iso’yu indirelim.

Sanal işletim sistemimizi .iso dosyasından boot edebilmek için öncelikle bu iso’yu sanal cd sürücüsüne tanıtmamız gerekir. Hazırladığımız sanal makineyi seçip Ayarlar’a tıklıyoruz. Depolama menüsünden CD sürücüsünü seçiyoruz hemen vdi dosyasının altında kalıyor. Empty olarak gözükmesi gerekir. CD sürücüye tıkladığımızda yanda IDE Secondary Master’ın yanında bir CD ikonu çıkacak, ona tıklıyoruz.

Choose a Virtual CD/DVD Disk File“ı seçip iso’muzu buluyoruz. Ardından makinemizi başlatabiliriz.

Karşımıza Android’in kurulum ekranı çıkacak, XP’ninkine benzer bir ekran. hard diskimizin tamamını yeni bir partition olarak ayarlayıp Quit dedikten sonra oluşturduğumuz disk alanını ext3 formatında formatladıktan sonra kuruluma devam ediyoruz. isterseniz bir adet de “Fake SD Card” oluşturabilirsiniz. Kurulum 5 dakikadan kısa sürüyor ve hemen işletim sistemine geçebiliyorsunuz. Tabi yeniden başladıktan sonra sanal cd sürücünüzden iso’yu çıkartmayı unutmayın.

Işık hızında Android’imiz hazır. Peki ya Eclipse ile geliştirdiğimiz uygulamaları nasıl tanıtacağız? Bunun için android sdk’sı ile sanal makinemize bağlanmamız gerekiyor. Bu noktada kritik bir ayar var, sanal makinemizin ağ kartı NAT üzerinde çalışıyor. Bu, host üzerinden IP ile sanal makineye bağlanmayı zorlaştıran bir etken.

Sanal makinemizi kapattıktan sonra seçip yine Ayarlar diyelim. Soldan Ağ menüsünü seçtikten sonra NAT yazan listeye tıklayıp Bridged Adapter’ı seçelim. Ağ kartık olarak da internete bağlı olduğumuz ağ kartımızı seçelim. Tamam dedikten sonra sanal makinemizi tekrar başlatalım. Sanal makinemiz açıldıktan sonra, sag üstte yeşil bağlantı ikonu olduğuna emin olduktan sonra Alt+F1 kombinasyonu ile terminal’e geçelim. netcfg komutuyla eth0 IP’mizi öğrenelim. Daha sonra Alt+F7 ile tekrar işletim sistemine dönebilirsiniz.

Şimdi hostumuza dönüp Windows ise Komut İstemi’ni, Linux ise Terminali açalım. cd komutu yardımıyla sdk’mızın bulunduğu klasöre gidelim. Örnek vermek gerekirse;

Linux için;

cd /home/android-sdk

Windows için;

cd C:android-sdkplatform-tools

benzeri komutlar kullanmalısınız. Tabi kendi sisteminizdeki dosya isimlerine göre düzenlersiniz bunu. Bu komutların ardından sıra makineye bağlanmaya geldi.

Linux için;

./adb connect <sanal makine eth0 ip adresiniz>

Windows için;

adb connect <sanal makine eth0 ip adresiniz>

komutlarını kullanıyoruz. Bağlantı başarılı olduktan sonra eclipse’e gelip bir Hello World projesi hazırladıktan sonra Run’a basarak uygulamanızı derleyin. AVD üzerinde bir emülatörünüz olmadığı için (varsa da kullanmayın zaten boşuna mı yazdık o kadar) size bir cihaz seçmenizi isteyecek. Üstteki listede sanal makinenizin IP’sini görüyorsanız her şey güzel demektir. O makineyi seçin ve sanal makinenize geri dönün, uygulamanız karşınızda.

Süreç boyunca karşılaştığınız sorunları yorum olarak yazabilirsiniz.

Published inAndroid

Be First to Comment

Leave a Reply